مقالات

اعتماد به کورش کبیر و دست برداشتن از آرمان‌ها؟!

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه انقلاب را با بهره‌گیری از عاشوراها و جنگ تحمیلی را با رمز یازهرا (س) و یا مهدی (عج) پیروز شدیم، گفت: حالا ما این‌ها را رها کنیم و دنبال کوروش کبیر بیفتیم، اگر کوروش می‌توانست نجات دهد، شاه را نجات می‌داد. حضرت آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با اشاره به حدیثی از رسول گرامی اسلام (ص) گفت: ما هرچه در برنامه‌های انقلاب داشتیم از نیروی مذهب بود و همانگونه که عرض کردم جنگ با رمز یا زهرا، یا مهدی و خواندن زیارت عاشورا در سنگرها و خواندن نماز شب، دعای کمیل و دعای ندبه همراه بود و این‌ها بود که موجب شد که جنگ را پیروز شدیم.
وی گفت: خود انقلاب اسلامی با عاشوراها و نیروی مذهب شروع شد و الآن هم اگر دشمن به ما حمله نمی‌کند از همین نیرو می‌ترسد، می‌گوید اگر به این کشور حمله کند بسیجیان کفن‌پوش، سپاه آماده و ارتش باایمان به میدان می‌آیند و پروایی هم از جان دادن ندارند. این مرجع تقلید تصریح کرد: حالا ما اینها را رها کنیم و دنبال کوروش کبیر بیفتیم، چقدر این کار نادرست است اگر کوروش می‌توانست نجات دهد، شاه را نجات می‌داد، شاه هم به عنایت کوروش چسبید و به جایی نرسید، ما نباید این رنگ مذهبی انقلاب را کمرنگ کنیم، این اشتباه است.
ایشان با اشاره به وضعیت فلسطین بیان داشت: فلسطین مادامی که تکیه بر عربیت می‌کردند رژیم صهیونیستی پیش می‌آمد، ولی وقتی که تکیه بر اسلام شد و از زمانی که فرهنگ اسلام جایگزین شد کار به جایی رسید که ضربت کاری را جمعیت حزب الله لبنان بر اساس اعتقادات مذهبی به صهیونیست‌ها وارد کرد.[۱] روشن است که حضرت آیت الله، از روی دشمنی و بغض و کینه چنین سخنانی بر زبان نیاورده‌اند، بلکه از سر دلسوزی و تیزبینی چنین گفته‌اند. ایشان خود در تفسیر نمونه، ذیل مباحث مربوط به ذوالقرنین، کورش را یکی از نامزدهای این عنوان می‌دانند که نشان می‌دهد سخنان اکنون ایشان از سر خیرخواهی است.[۲] در تأیید سخنان آیت الله باید گفت، که به راستی چنین است، جوانان این مرز و بوم، با رمز یا حسین زیر گلوله باران دشمن نیز از حرکت بازنمی‌ایستادند، اما امروزه کسانی که دم از کورش (و ایرانِ منهای اسلام) می‌زنند، حاضر نیستند حتی چند دقیقه زیر نم نم باران بر سر شعارهای خود باقی بمانند![۳]

پی‌نوشت:
[۱]. شیعه آنلاین، کد مطلب: ۱۴۳۵۳، تاریخ مطلب: ۷ مهر ۱۳۸۹؛ فردانیوز، کد خبر: ۱۲۱۷۵۸، تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۸۹
[۲]. آیت الله مکارم شیرازی، تفسیر نمونه‏، تهران: انتشارات دار الکتب الإسلامیه، ۱۳۷۴. ج‏ ۱۲، ص ۵۴۴-۵۵۰
[۳]. برای مشاهده تصاویر و مطالعه متن گزارش، کلیک کنید: «از باران گلوله تا نم نمِ باران، معنویت‌سنجی تطبیقی»

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن