مقالات

علی امام من است و منم غلامِ علی…

چند وقتی است که جریان باستانگرای ضد اسلامی، در مسیر خوش‌رقصی برای استعمار، با در هم آمیختنِ برخی مسائل به انتشار یاوه‌نامه‌ای پرداخته است که در آن به اسامی اسلامی تاخته و اسامی باستانی را ستوده است. این نوشتار به بررسی ادعای آنان می‌پردازد.

نویسنده باستانگرا، از اینکه برخی نام فرزندانشان را غلامرضا، غلامعلی، غلامحسین و… می‌نامند، ابراز نارضایتی کرده است و مدعی شده که غلام به معنی کسی است که از او بهره‌وری جنسی می‌شود! در پاسخ، باید به این اشخاص باستانگرا توصیه کرد که دست از توهم و خیال‌بافی[۱] بردارند، چه اینکه امروزه، دوران عقلانیت و اندیشه است.

در معاجم کهن عربی، غلام به معنی کسی است که هیجانات و امیال جوانی در او پیدا شده است، و این را بر نوجوانان تطبیق داده اند. پس غلام در لغت به معنی نوجوان است،[۲] همانطور که در قرآن هم به این معنی آمده است (و بعضاً به معنی جوانمرد). در سوره آل عمران آیه ۴۰ و سوره مریم آیه ۸-۷، ملائکه الهی، یحیای نبی (علیه السلام) را غلام نامیدند. در سوره یوسف، آیه ۱۹ حضرت یوسف (علیه السلام) در نوجوانی غلام نامیده شد. در سوره حجر، آیه ۵۳، ملائکه اسحاق نبی را غلام نامیدند. در سوره کهف، آیه ۷۴ و ۸۲ هم غلام به معنی نوجوان آمده است. در سوره مریم، آیه ۲۰، حضرت عیسی (علیه السلام) توسط مادرش مریم مقدس، غلام نامیده شد. پس غلام از لحاظ لغوی معنی زشتی ندارد. بلکه پیامبران الهی نیز غلام نامیده شدند. همچنین اصطلاحا به معنی خادم هم آمده است. در بهشت، نوجوانانی هستند که به خدمت نیکوکاران مشغول اند. قرآن (سوره طور، آیه ۲۴) آنان را غلام (به صورت جمع: غِلمان) نامیده است. در نتیجه غلامحسین، دو معنی دارد، یکی به معنیِ «حسینِ جوانمرد» و دیگری به معنی «خادمِ حسین». همچنین غلام‌علی نیز دو معنی دارد؛ علیِ جوانمرد، و دیگری غلامِ علی.

پس غلام در زبان عربی، هم در لغت و هم در اصطلاح، معنی مثبتی دارد (و اینکه غلام به معنی کسی که از او سوء استفاده جنسی می‌شود، دروغی است که باستانگرایان ضد اسلام، ساخته اند و معضلات کودکی خود را بر دیگران تطبیق می‌دهند). لیکن اکنون نوبت آن است که حقایقی را پیرامون جریان باستانگرایی بیان کنیم. آیا می‌دانند که زرتشت به معنی «شتر پیر» یا «شتر زرد» است؟[۳] آیا می‌دانند نام پدر زرتشت، پوروشَسب به معنی اسب سیاه و سفید بود؟ آیا می‌دانید یکی از اسامی مهم در ایران باستان، «گرگین» به معنی گرگ صفت بود؟![۴] پس بهتر است فکری به حال خود کنند.

جا دارد که نکته‌ای بیان داریم که امام رضا (علیه السلام) فرمودند: «اولین نیکی پدر در حق فرزند این است که نامی نیکو برای او برگزیند».[۵] همچنین از لسان مبارک پیامبر و اهل بیت وارد شده است که فرزندان خود را به نام پیامبران و اولیاء نامگذاری کنید.[۶] در حدیث آمده است که بهترین اسم‌ها، نامی است که در آن نشان بندگی خدا باشد.[۷] مردم ایران نیز به خوبی متوجه این امر هستند و از همین روی،‌ بنابر آمار رسمی سازمان ثبت احوال، بیشترین ایرانیان، فرزندان خود را به نام‌های پیامبران و اهل بیت نام‌گذاری‌ می‌کنند. برای مثال در سال ۱۳۹۲، نام‌های امیر علی، امیرحسین و ابوالفضل بیشترین نام‌های نوزادان پسر متولد این سال بود. همچنین فاطمه، زهرا و نازنین‌زهرا نیز بیشترین نام‌های نوزادان دختر متولد این سال بود.[۸] و یقیناً همه خشم جریانات ضد دین از همین امر است. در پایان جا دارد که شاه‌بیتی از بلرام شکلا، شاعر فارسی‌گوی هندی (که برهمن است) تقدیم داریم:

خدا کند که بخوانم چو مردم آزاد        علی امام من است و منم غلامِ علی

پی‌نوشت:

[۱]. بنگرید به «داستان ایمان آوردن گشتاسپ به زرتشت،‌ اسنادی مربوط به مصرف بنگ و حشیش».

[۲]. خلیل بن احمد فراهیدی، کتاب العین، ج ۴، ص ۴۲۲، ذیل ماده غلم و غلام: «غلمه أی غلب شهوه… و غلام بین الغلوم و الغلامیه، و هو الطار الشارب.» همچنین بنگرید به: راغب اصفهانی، المفردات، ص ۶۱۳، ذیل ریشه غلم؛ و نیز ابن منظور در لسان العرب ،از معتبرترین معاجم عربی، ج ۱۲، ص ۴۴۰ ذیل واژه غلام آورده است: «الغُلامُ الطَّارُّ الشارب، و قیل: هو من حین یولد إلى أَن یشیب، و الجمع أَغْلِمَهٌ و غِلْمَهٌ و غِلْمان‏».

[۳]. بنگرید به «معنای نام زرتشت».

[۴] این نام در جای‌جای شاهنامه و دیگر متون تاریخی ایران آمده است و از نام جمعی از سران و بزرگان ایران باستان، گرگین بود.  شاهنامه فردوسی، بنا بر نسخه مسکو، قم: مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی. ۱۳۸۹. ص ۳۰۶ بیت ۱۱۰۲۵؛ ص ۱۵۶ بیت ۵۵۶۰؛ ص ۱۸۱ بیت ۶۴۴۰؛ ص ۲۹۷ بیت ۱۰۶۹۵ و…

[۵]. محمد بن یعقوب کلینی رازی، الکافی، تهران: انتشارات دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۶۸. ج ۶، ص ۱۸، حدیث ۳.

[۶]. محمد بن یعقوب کلینی رازی، همان، ج ۶، ص ۱۹-۲۱.

[۷]. محمد بن یعقوب کلینی رازی، همان، ج ۶، ص ۱۸. حدیث ۱.

[۸]. آمار ۵۰ فراوانی نام‌های نوزادان ایرانی از سال ۱۳۸۰ تا سال ۱۳۹۲، سازمان ثبت احوال (http://www.sabteahval.ir/default.aspx?tabid=1383)

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن