مقالات

عرفانهاي آمريكايي – اكنــكار (سفرباستاني روح)       

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ

   توصيف ، محتوا ، بطلان ، راههای مقابله :

 • بنيانگذار آقاي پال توئيچل (Paul Twitchell) اهل شهر كنتاكي آمريكا، تاريخ تولد نامعلوم : 1908 يا 1912 يا  1922

 

 • دركودكي بارها مورد آزار شديد نامادري خود قرار گرفت تاجاييكه كه يكبار توسط خواهرناتني ازفشارهاي مرگ آور نامادري نجات يافت! همچنين ازجانب نامادري حرامزاده خطاب ميشد.
 • سابقه بيماري رواني داشت و درجواني اعمال ديوانه واري انجام ميداد (دردوران حاشيه نشيني) همچنين در فرقه هاي متعدد عضويت مي يافت و حتي اولين كتابش با عنوان “دندان ببر” را از متون يكي از اين فرقه ها سرقت ادبي كرد. همچنين شغل هاي متشتت و زيادي را تجربه كرد و در جنگ جهاني دوم نيز افسر نيروي دريايي ارتش آمريکا بود.
 • براي آشنايي با روح‌شناسي و مسائل مربوط به اين حوزه به هندوستان مسافرت کرد و تحت آموزش شخصي بنام استاد سودارسينگ قرارگرفت.بعدها مدعي شد كه سودارسينگ970مين استاد حكمت باستاني اِك (نظام وایراگی) است. درنهايت پس از ملاقات شخصي بنام رِبازارتارِز كه يك بودايي لامائي اهل تبت بوده به آمريكا برگشت (بعدها گفت كه وي استادبزرگ اِك بوده و پال مسلك ابداعيش را از وي گرفته است).
 • در سال 1965 در ايالات متحده آمريکا ادعا کرد که شيوه‌اي معنوي و آييني ديني با نام «اکنکار» به معناي «دانش باستاني سفر روح» را کشف کرده است. اِك (Eck) در زبان سانسكريت بمعني “حق” است و اكنكار (Eckankar) بمعني اهل حق. پال مدعي شد كه من 971مين رهبرمعنوي جهان هستم كه مردم را بسوي اِك راهنمايي ميكنم تا بتوانند همكارخدا شوند!
 • در سال 1970 مؤسسه‌اي غير انتفاعي با عنوان اکنکار تأسيس نمود. و در سال 1971 از دنيا رفت.از پال توئيچل 60 کتاب به چاپ رسيده است كه تاکنون، حدود يک سوم آنها به زبان فارسي ترجمه شده است.
 • پس ازمرگ پال، همسرش گيل آتكينسون(توئيچل) ادعا ميكند كه پال درخوابش آمده و آقاي داروين گراس (Darwin Gross) را بعنوان پيامبر بعدازخود معرفي كرده است ( پيامبر يا ماهانتا استادراهنمايي است كه منتخب خداست و معصوم از خطا !! ). وي ده سال رهبر اكنكار بود ولي بعلّت اختلافات شديد با مقامات اكنكار (مخصوصا با گيل توئيچل) از پيامبري عزل شد. گراس بعداز 2سال بطور كلي از نظام اكنكار اخراج شد و حتي نامش را از سايت هايشان حذف كردند.

 

 • رهبر فعلي اين آيين: هارولد کلمپ است. از سال 1981 تاکنون.در شرح حالش آمده كه وي نيز پدرومادرش نامعلوم اند و سابقه بيماري رواني داشته و شغلهاي مشتت را تجربه كرده و افسر نيروي هوايي امريکا نيز بوده است. بيشترين حالات معنويش با اعتياد و الكل و مستي بوده و براي گريز از تعاليم مسيحيت به تمسخر آن مي پرداخته است.

 

 • هارولد کلمپ تاکنون بيش از بيست عنوان کتاب در مورد اکنکار نوشته است. هر ساله در نقاط مختلف جهان سمينارهاي اک برگزار كرده و در آنها سخنراني مي‌کند. البته همايش سراسري و اصلي اين مکتب هر ساله در روز 22 اکتبر که سالروز تولد پال توئيچل است در معبد اين مکتب درشهر چن هسن ايالت مينه سوتاي آمريکا برگزار مي‌شود. اکيست‌ها ابتداي سال معنوي خود را همين تاريخ مي‌دانند.

 

 • از آيين اکنکار افزون بر سايتي رسمي (eckankar.org) ، تاکنون کتاب‌هاي زيادي در تبليغ و ترويج ايده‌هاي خود به فارسي ترجمه كرده اند از جمله :
 1. دندان ببر، پال توئيچل، ترجمة هوشنگ اهرپور،
 1. آزادي معنوي چيست؟، هارولد کلمپ،
 2. آيا زندگي يک قدم زدن اتفاقي است؟، هارولد کلمپ،
 1. استاد رؤيا، هارولد کلمپ، ترجمة شهرام محمدپور،
 2. اکنکار حکمت باستاني براي عصر حاضر، تاد کرامر و داگلاس منسون، ترجمة مهيار جلالياني،
 3. اکنکار کليد جهان‌هاي اسرار، پال توئيچل، ترجمة هوشنگ اهرپور،
 4. بيگانه‌اي بر لب رودخانه، پال توئيچل، ترجمة هوشنگ اهرپور،
 5. پنجة زمان، پال توئيچل، ترجمة مرجان داوري،
 6. تمرينات معنوي، هارولد کلمپ، ترجمة مرجان داودي،
 7. در پيشگاه استادان اک، فيل موريميتسو، ترجمة مهيار جلالياني،
 8. دفترچة معنوي، پال توئيچل، ترجمة هوشنگ اهرپور،
 9. راه‌ بقاي معنوي در عصر حاضر، هارولد کلمپ، ترجمة مهيار جلالياني،
 10. روح‌نوردان سرزمين‌هاي دور، هارولد کلمپ، ترجمة هوشنگ اهرپور،
 11. زبان سري رؤياهاي بيداري، مايک اوري، ترجمة محمدعلي اخلاقدوست،
 12. سرزمين‌هاي دور، پال توئيچل، هوشنگ اهرپور،
 13. سه نقاب گابا، پال توئيچل، ترجمة مينو ارژنگ،
 14. شاهين‌ها باز مي‌گردند، هارولد کلمپ، ترجمة محمدعلي اخلاقدوست،
 15. شرق خطر، پال توئيچل، ترجمة يحيي فقيه،
 16. طريق دارما، پال توئيچل، ترجمة مينو ارژنگ،
 17. طنين پرخروش اک، پال توئيچل، ترجمة مينو ارژنگ،
 18. حکمت اک (گزيده‌هايی از کتاب)؛ هارولد کلمپ،
 19. کودک در سرزمين وحش، هارولد کلمپ، ترجمة مينو ارژنگ،
 20. گفتگوهايي با استاد، پال توئيچل، ترجمة هوشنگ اهرپور،
 21. گياهان شفا دهندگان سحرآميز، پال توئيچل، ترجمة عبدالرضا فقيه،
 22. ما تنها نيستيم، رابرت مارش، ترجمة امينة اخوان تفتي،
 23. نامه‌هاي طريق نور، پال توئيچل، ترجمة مينو ارژنگ،
 24. نسيمي از بهشت، براد استايگر، ترجمة هوشنگ اهرپور،
 25. هنر رؤيا بيني، هارولد کلمپ، ترجمة مهيار جلالياني،
 26. يادداشت‌هاي خرد، هارولد کلمپ، ترجمة هوشنگ اهرپور و مهيار جلالياني،
 27. كلام زنده (1و2) ، هارولد كلمپ،
 28. نامه هايي به گيل(1و2و3) ، پال توئيچل
 29. اك ايناري ، پال توئيچل
 30. اك ويديا ، پال توئيچل
 31. گاه شمار استاد رويا پردازي ، جيمز پال ديويز
 32. واژه نامه اكنكار ، پال توئيچل
 33. چگونه سفر روح آموختم ،  تريل ويلسون
 34. ني نواي الهي ، پال توئيچل
 1. كتيبه رشديه خداوند ، جيمزديويس
 1. اك عشق است و عشق همه چيز ، :رضا سليمي منش
 2. شاهين ها باز مي گردند ، هارولد كلمپ پالجي ، پتي سيمپسون
 3. جوينده ، فيل موريميتسو

 

توصيف ، محتوا ، بطلان ، راههای مقابله :

 • اكنكار مقصود از تمارين و آموزشهايش را “قادر ساختن روح براي جدا شدن از بدن” ميداند. ( امّا هدف پنهانش رابطه مريد و مراد بازيست و ميگويند هركس به استاد برسدومثلا تصويراستاد را در رويا ديد يعني روحش جداشده). و مبناي تمارين هم به تصوّر درآوردن مكرر سفر روح است تا جايي كه در تصوّر يا رويا خودرا كنار استادِ اِك ببيند.
 • مقصود ديگرش را مواجهه با نور و صوت خداوند (سوگماد) مي‌داند. اما خداي مورد نظر اکنکار با خداي اديان الهي متفاوت است. اينان بعضاً تأکيد مي‌کنند که خدايي که اديان الهي و حتي برخي از اديان هندي مبلغ آن هستند، اساساً وجود ندارد و ساختة خود آنان است(حکمت اک، ص6). ميگويند «خدا همان است که هر روحي باور دارد که آنطور باشد!» مثلاً خداي يک شرابخوارِ مست هماني است که او باور دارد و خداي يک عالمِ بزرگ نيز هماني است که خود باور دارد. هر دوي آنها دربارة خدا درست مي‌انديشند! هر دو در جستجوي خدايند. اين دو هيچ تفاوتي با هم ندارند.حتي ممکن است آن مست به خدا نزديک‌تر باشد. آنچه که مهم است اينست که اولاً بايد به مطلوب خود، هر چه که هست، علاقه‌مند باشند و ثانياً، تمام تمرکز خود را بر روي جستجوي آن بگذارند. (يعني خدا فقط در ظرف ذهن افراد است)
 • همچنين ميگويند ما باید به هیچ بودن سوگماد نظر کنیم تا بتوانیم آنچه هستیم باشیم. برای ترک رنج باید از جسم فاصله بگيريم تا قانون فیض كه یک رحمت عام است در همه جوانب زندگی جاري شود و نشاط و آرامش بيابيم.
 • اكنكار جهان را 12 طبقه ميدانند كه هرطبقه معبد خاص خود و خداي خاص خود را دارد كه معبد طبقه فيزيكي همان معبد اكنكار است در امريكا ! مدعي اند كه خداي معرفي شده در ادياني همچون اسلام و مسيحيت خداي 5طبقه پايين است كه سلطان نيروهاي منفيست و سوگماد خداي اعلا علّيين است كه خداي اديان الهي دستش از آن كوتاه است!! (چندخدايي بودن و خداي مثبت و منفي داشتن و وهميّات خرافي ازاين قبيل در اكنكار بسيار است)

 

 • کتاب مقدس نظام اکنکار ، کتاب “شریعت_کی_سوگماد” (به معنی راهی به بینهایت) می باشد. به گفته توئیچل کتاب مقدس بشر در 12 جلد در 12 طبقه جهان است كه وي رفته و 2 جلد آن را از زبان معنوي به زبان انسانی ترجمه كرده و بقیه آنها در طبقات معنوی دیگر توسط اساتید معنوی نگهداری می شود. پال توئيچل در اين كتاب از وقايع روزمره خودش سخن گفته و از برخي وقايع و اشخاص تاريخي هم گزارش ميدهد و تناقض گويي هاي بسياري هم در مطالبش دارد.

 

 • آقاي س