مقالچه

هزار پیشه

هزار پیشه

یکی از عناصر مهم و کلیدی تشکیلات بهائیت، سپهبد عبدالکریم ایادی بود که از نفوذ مهم و تعیین‌کننده‌اش در دربار پهلوی، برای پیشبرد اهداف خود و فرقه بهره می‌گرفت. در اسناد سفارت امریکا به سندی بر می‌خوریم که حاوی گزارش «خیلی محرمانه» امریکاییها از رابطین با امریکا در ایران است. این سند در معرفی «واسطه‌ها و دلالان اعمال نفوذ» سیاسی امریکا در ایران می‌نویسد: «… سپهبد ایادی، بهائی و پزشک خصوصی شاه، در چندین شرکت مانند شرکت نفت پارس سهامدار است و بین ۱۵ تا ۴۰ درصد از سهام این شرکت را در دست دارد. در بعضی موارد سهام تحت نامهای مختلف مانند… به ثبت رسیده است. ژنرال ایادی حق انحصار در پرورش و صید میگو در خلیج فارس دارد…».[اسنادلانه جاسوسی آمریکا،موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی،کتاب دوم،ص۴۱۹] .

ارتشبد فردوست، رکن مهم اطلاعاتی و امنیتی رژیم پهلوی، می‌گوید: «مشاغل او را کنترل کردم و به ۸۰ رسید. به محمدرضا گزارش کردم، محمدرضا در حضور من از او ایراد گرفت که ۸۰ شغل را برای چه می‌خواهی؟ ایادی به شوخی جواب داد و گفت: می‌خواهم مشاغلم را به ۱۰۰ برسانم»! [ظهوروسقوط سلطنت پهلوی،موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی،انتشارات اطلاعات،۱/۲۰۲]  وی، همچنین، با اشاره به نفوذ گسترده ایادی در دولت و دربار می‌گوید: «در دوران هویدا، ایادی تا توانست وزیر بهائی وارد کابینه کرد و این وزرا بدون اجازه او حق هیچ کاری نداشتند. من می‌توانم ادعا کنم که یک هزارم کارهای ایادی را نمی‌دانم ولی اگر پرونده‌های موجود ارتش و نیروهای انتظامی و سازمانهای دولتی بررسی شود موارد مستندی مشاهده می‌گردد که به نظر افسانه می‌رسد و بر این اساس می‌توان کتابی نوشت که: آیا ایادی بهائی بر ایران سلطنت می‌کرد یا محمد رضا پهلوی؟! تمام ایرانیان رده بالا، چه در ایران باشند و چه در خارج، خواهند پذیرفت که سلطان واقعی ایران ایادی بود… در زمان حاکمیت ایادی که بهائی‌ها در مشاغل مهم قرار گرفتند». [همان] .

اظهارات پروین غفاری (معشوقه شاه) نیز مؤید اظهارات فوق است: «ایادی پزشک معتمد شاه است و به دلیل این‌که بهائی است مورد توجه خاص شاه است. در مدتی که در دربار رفت و آمد داشتم، احساس کردم که شاه به دوستان بهائیش بیشتر اهمیت می‌دهد که ایادی نیز از آن جمله است». او می‌افزاید: «من نیز به همراه ایادی در محافل و مجالس بهائیان شرکت می‌کردم و بعینه می‌دیدم که اکثر دولتمردان و صاحبان نفوذ در صنایع و پستهای مهم کشور از این فرقه هستند». [بهائیت درایران،سعیدزاهدزاهدانی،انتشارات مرکزاسنادانقلاب اسلامی،ص۲۴۰]  حرف آخر فردوست درباره ایادی، بسیار درخور تعمق است: ایادی، جاسوس بزرگ غرب و مطلع‌ترین منبع اطلاعاتی سرویسهای امریکا و انگلیس در دربار و کشور بود و نفوذ او با نفوذ محمد رضا مساوی بود. نخست‌‌وزیران به خصوص هویدا، رو‌سای ستاد ارتش و کلیه مقامات مهم مملکتی اعم از وزیر و نماینده مجلس دستورات او را که نخست به فرم خواهش بود و اگر اجرا نمی‌شد به فرم امر، اجرا می‌کردند. [ظهوروسقوط سلطنت پهلوی،ا/۲۰۳] .

برگرفته از: بهائیت آن گونه که هست،موسسه جام جم،چاپ اول،۱۳۸۷

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن